Co uwzględnić przy wyborze nieruchomości komercyjnej?
Nieruchomością komercyjną nazywamy budynki oraz lokale, które przynoszą nam dochód, czyli regularny zysk. Nieruchomość komercyjna powinna służyć prowadzeniu działalności gospodarczej. Zazwyczaj nieruchomość komercyjna jest niezamieszkana i dostosowuje się ją przede wszystkim do rodzaju, a także specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej. Współcześnie najchętniej budowane są odrębne budynki komercyjne, w których powstają obiekty pełniące kilka funkcji, np. znajdują się w nich lokale usługowo-handlowe, działalności biurowe, a także hotele. Oczywiście taka zabudowa niesie ze sobą mnóstwo zalet, ponieważ pozwala na szybsze dotarcie do lokali pracowników oraz klientów. Takie działania oczywiście przekładają się na zwiększone zyski firm.
Rodzaje nieruchomości komercyjnych
Co dokładnie kryje się pod terminem nieruchomości komercyjnych? Potencjalni inwestorzy mają w czym wybierać, ponieważ na rynku nieruchomości komercyjnych dostępne są lokale użytkowe i usługowe, magazyny, w których przechowywane są produkty i surowce, hale produkcyjne przeznaczone do prowadzenia produkcji, całe budynki w postaci galerii handlowych, hoteli, a nawet biurowców. Warto również wspomnieć, że inwestorzy mogą również zakupić działkę, która będzie przeznaczona do budowy budynków o przeznaczeniu komercyjnym. Powierzchnie komercyjne zazwyczaj charakteryzują się większą powierzchnią użytkową niż powierzchnie mieszkalne, dlatego będą to budynki i działki odpowiednio droższe. Dla mikro-, małych oraz średnich przedsiębiorców barierą do zakupu nieruchomości komercyjnej może okazać się właśnie brak wystarczających funduszy.
Pożyczka na zakup nieruchomości dla firm
W przypadku małych przedsiębiorstw Podkarpaciu Fundusz Rozwoju udziela pożyczek hipotecznych, które przeznaczone są na zakup nieruchomości komercyjnych. Z pożyczki można sfinansować wspomniane wcześniej lokale użytkowe i usługowe, całe budynki (kina, hotele, galerie handlowe), biura, magazyny, a także działki przeznaczone pod inwestycję komercyjną. Z pomocy PFR mogą skorzystać przedsiębiorcy z sektora MŚP, którzy swoją działalność prowadzą na terenie województwa podkarpackiego z zarejestrowaną siedzibą lub z oddziałem firmy. Pożyczka hipoteczna na zakup nieruchomości udzielana jest w kwocie od 300 tysięcy złotych aż do 1 miliona złotych, jednakże wkład własny przedsiębiorcy powinien wynosić ok. 10%. Atutem pożyczki jest zmienne oprocentowanie w skali roku od 1,15%. Zadaniem spółki z ograniczoną odpowiedzialności PFR jest pomoc firmom poprzez wzmocnienie ich pozycji, rozwijanie działalności gospodarczej, a także zwiększenie konkurencyjności podmiotów gospodarczych z województwa podkarpackiego.