Prawo autorskie

Prawo autorskie
Prawo autorskie, rozpowszechnianie wizerunku bywa na wiele sposobów współcześnie łamane. Mamy w dzisiejszych czasach do czynienia z masowym nadużywaniem określonych przywilejów i uprawnień - co widać na przykładzie artykułów zamieszczanych w określonych mediach czy też gazetach. Pamiętajmy, że nie można prezentować wizerunku konkretnej osoby bez jej zgody. Są co prawda od tej zasady pewne wyjątki, ale należy się do nich stosować z ostrożnością, aby nie dokonać nadinterpretacji obowiązujących przepisów prawa. 

Według obowiązujących przepisów prawa, rozpowszechnianie wizerunku wiąże się z koniecznością otrzymania zezwolenia od osoby, która jest na tym wizerunku przedstawiona. Jedynymi wyjątkami od tej zasady będą dwie sytuacje. Pierwsza wiąże się z rozpowszechnianiem wizerunku osoby, która jest powszechnie znana i rozpoznawana. Jeśli wizerunek wykonano w odniesieniu do pełnienia przez nią określonych funkcji społecznych, politycznych czy też zawodowych - można powiedzieć, że taki wizerunek może zostać rozpowszechniany. Można też rozpowszechniać wizerunek osoby, która jest tylko częścią większej całości. Mowa tutaj o postaciach, które stanowią jedynie detal krajobrazu, są prezentowane jako zgromadzenia, opcjonalnie biorą udział w konkretnej imprezie publicznej. 

Należy też uważać na to, jak postępujemy z określonymi prawami autorskimi. Przedmiotem tego prawa może być taki przejaw twórczości twórczej człowieka, który ma charakter indywidualny. Wyszczególnić tutaj można między innymi utwory. Mowa jest miedzy innymi o dziełach plastycznych, muzyce, fotografii, dziełach architektonicznych, urbanistycznych, wzornictwie przemysłowym oraz o wielu innych przejawach twórczości ludzkiej. Pamiętajmy, że za niezgodne z prawem wykorzystywanie praw autorskich grozi nam określona odpowiedzialność prawna. Zatem zdecydowanie nie warto wykonywać w tym zakresie działań niezgodnych z obowiązującymi przepisami.